Budowa liter

Budowa liter to...

Nowatorskim rozwiązaniem proponowanym przez firmę 3D System jest program do generowania punktów gięcia profili, który zastępuje klasyczny pomiar taśmą mierniczą.
Wersja komercyjna programu znajduje się w zakładce Program.
Główną zaletą programu do generowania punktów gięcia profili jest oszczędność czasu, jaki trzeba poświęcić na pomiar litery taśmą mierniczą. Ekonomia czasu przekłada się na znaczne oszczędności finansowe. 

Kolejny argument przemawiający za zastosowaniem programu to wyeliminowanie błędów popełnianych przez pracowników w trakcie pomiaru znaków taśmą mierniczą.

budowa liter 3D

Nowością w naszej firmie jest usługa nanoszenia punktów gięcia liter na zamawianym Profilu-3D, wystarczy dołaczyć do zamówienia przesyłanego emailem projekt liter w skali 1:1 w cdr ( plik CorelDraw) na e-maila: zamowienia@3dsystem.pl, a otrzymają Państwo taśmę z naniesionymi punktami gięcia liter. 

UWAGA: usługa płatna!    O szczegóły proszę pytać sprzedawcę.

Materiały i narzędzia niezbędne do budowy liter to:

  • prasa pneumatyczna do gięcia „Profili-3D” (max zasilanie 2 bary);
  • taśma miernicza do pomiaru miejsc gięcia „Profili-3D”;
  • kołki drewniane o średnicy 6 mm;
  • kliny drewniane;
  • blat montażowy o wymiarach 250x125x2 cm z nawierconymi otworami (nieprzelotowo) o średnicy 6 mm.

Przedstawione powyżej elementy są dostępne w firmie 3D System. Nożyce do cięcia blachy, zestaw pilników, ściski, nożyk, cienkopis i zmywacz do cienkopisu należy kupić we własnym zakresie. Klient może samodzielnie wykonać materiały pomocnicze. W tym celu proszę o kontakt z firmą 3D System, która udzieli Państwu stosownych wskazówek.

Poniżej do pobrania instrukcja budowy liter opisująca dokładnie proces budowy liter, stosowane materiały i  narzędzia. 

Plik do frezowania blatu

Tu znajduje się plik roboczy do frezowania blatu montażowego (plik CoreDraw X3) projekt_2500_1250.cdr

Porady

Front litery przestrzennej, budowanej za pomocą „Profili-3D”, należy wykonać z PMMA (plexi) o grubości minimum 4mm, wytworzonej metodą wylewaną. PMMA wykonane metodą ekstrudowaną pęka podczas klejenia form przestrzennych.

Kolorowe PMMA – to produkt trudno dostępny na rynku polskim, dlatego barwne lico uzyskuje się poprzez oklejenie płyty mlecznej folią translucentną. Płyta PMMA mleczna przeznaczona do oklejenia folią translucentną powinna charakteryzować się przepuszczalnością światła około 40%-50%. PMMA o wskazanych parametrach dostępne jest w firmach Akces, Antalis, Plastics.
Płytę PMMA należy okleić po wycięciu znaku, a następnie zabezpieczyć papierem transportowym przed przypadkowym porysowaniem podczas obkładania formy profilem na stole montażowym. Usunięcie papieru nie sprawia większych kłopotów, a jednocześnie zapewnia ochronę folii przed porysowaniem.
Klejenie folii translucentnej po wykonaniu liter lub znaków przestrzennych stwarza trudności związane z umiejscowieniem folii pod zwiniętym rantem profilu.

System budowy liter proponowany przez firmę 3D System obejmuje dwa niezbędne elementy składowe – profil i klej. Zaleca się do wykonania liter przestrzennych użycie klejów dedykowanych do poszczególnych produktów – „Profil-3D” i „Profil brzegowy-3D”. Zastosowanie nieodpowiednio dobranego kleju wiąże się z ryzykiem pękania kleju oraz odchodzeniem profilu od frontu znaku przestrzennego. Najczęściej popełniany błąd to – użycie nieodpowiednich klejów do łączenia „Profili-3D” z PMMA.

Odprężanie gąbki – likwidowanie naprężeń gąbki powstałych po wykonaniu gięcia profili ma za zadanie zapobiec późniejszemu odklejaniu się gąbki. W procesie formowania znaków i w czasie wyginania profilu gąbka ulega naprężeniu. W niektórych przypadkach zaobserwowano nieuzasadnione odklejanie się gąbki.
Gąbka- to pianka polietylenowa nieabsorbującą wody, która posiada pewną gęstość, dlatego w celu uniknięcia zbędnych naprężeń zaleca się wykonanie nacięcia do 2/3 jej grubości (nie należy gąbki przecinać w całości).

Wykonanie klosza litery (połączenie frontu litery z PMMA lub poliwęglanu z taśmą) wymaga usztywnienia profilu kątownikiem o wymiarze 15x15x1,5 mm. Kątownik należy przykleić na prostych odcinkach profilu dłuższych niż 50 cm za pomocą kleju Monolith 342-1 tuż pod gąbką. Umiejscowienie kątownika zapobiega nadmiernemu falowaniu boku litery w trakcie jej eksploatacji. Sposób montażu kątownika obrazuje „Animacja instruktażowa, która znajduje się w zakładce „Budowa liter” oraz zdjęcia zamieszczone obok.

 
 
Scroll to Top